Search
Close this search box.

روبان روز جهانی زن چه رنگی است؟

روبان روز جهانی زن به عنوان نماد این روز هر ساله در ۸ مارس به رنگ خاص تعیین و معرفی می گردد.

معمولا در ۸ مارس هر سال دستاوردهای فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی زنان مورد تجلیل و قدردانی واقع می شود تا به عنوان یک نقطه کانونی در جنبش زنان مورد توجه قرار گیرد

و باعث توجه اقشار مختلف مردم جهان به موضوعاتی مثل برابری جنسیتی، حقوق باروری و سوء استفاده یا خشونت علیه زنان گردد.

 

 

امسال رنگ قرمز برای روبان روز جهانی زن در نظر گرفته شده است. این روز یک واقعه پذیرفته شده بین المللی است که در کشورهای مختلف با توجه به فرهنگ و اداب و رسوم ان مردم مراسم های مختلفی برگزار می شود.

به عنوان مثال در برخی از کشورها افراد این روبان ها را به شکل بندآویزگردنی به همراه گل به گردن خود می اندازند یا مثل اتیکت لباس به لباس خود سنجاق می کنند

و در این مراسم برخی از افراد کارت هایی طراحی می کنند و به عنوان کارت آویزگردنی به گردن خود می اندازند.

رنگ قرمز با توجه به شرایط، معانی مختلفی می ‌تواند داشته باشد که از جمله می‌توان به مواردی مثل عشق، خشم، خطر و غیره اشاره کرد.

استفاده از روبان روز جهانی زن به رنگ سرخ برای وقایع مختلف چه معنایی می تواند داشته باشد؟

استفاده از روبان سرخ یا قرمز برای وقایع و رویدادهای مختلف با توجه به شرایط و اتفاقات می تواند معانی زیادی داشته باشد.

مهمترین و شناخته شده ترین معنای روبان سرخ، همدلی با مبتلایان به بیماری ایدز و آگاهی رسانی به مردم برای مقابله با این بیماری است.
به طور کلی استفاده از روبان قرمز در وقایع مختلف مثل۸ مارس که به عنوان روز جهانی زن نامگذاری شده است حامل چهار پیام مهم می باشد که با چاب روی روبان  به مردم جهان نشان داده می شود.

اولین پیام ربان روز جهانی زن به رنگ قرمز آن است که قرمز مثل عشق نماد شور و مدارا با بیماریهای سخت و لاعلاج است،

دومین پیام روبان روز جهانی زن به رنگ قرمز آن است که قرمز مثل خون می تواند نشان دهنده درد و رنج انسان ها از مرگ بیماران مبتلا به ایدز باشد.

سومین معنای روبان روز جهانی زن به رنگ قرمز در وقایع مختلف نشان دادن خشم است خشمی از ناتوانی در برابر بیماری های سخت و نبودن امکان و شرایط به دست آوردن سلامتی و بهبود بیماری به طوری که بیماری مداوا و درمان شود.

چهارمین و آخرین معنای استفاده از روبان روزجهانی زن به رنگ قرمز اعلام خطر به اقشار مختلف جامعه در مورد مسائل مختلف است که بی توجهی به آن می تواند به معنای نادیده گرفتن معضلات مهم جهانی و افزایش ناهنجاری های اجتماعی شود.

چرا ۸ مارس به عنوان روز جهانی زن انتخاب شد؟

انتخاب ۸ مارس به عنوان روز جهانی زن ریشه در مبارزه و اعتصاب زنان کارگر فابریکه نساجی کتان در سال ۱۸۵۷ میلادی در شهر نیویورک آمریکا دارد.
در این روز زنان کارگر کارخانه نساجی کتان به دلیل شرایط کار طاقت فرسا و غیر منصفانه با دستمزدهای کم و ناچیز دست به اعتصاب زده و به شرایط خود اعتراض نمودند که این اعتراض و اعتصاب به مرور به دیگر شهرها و کشورهای دیگر جهان نیز کشیده شد.
پس از اعتراضات گسترده کارگران زن و مرد به شرایط نامساعد زندگی و پرداخت حقوق به مرور این شرایط تعدیل و قانونمند گردید و قوانین مناسبی در نهادهای بین المللی برای حمایت از حقوق زنان و جلوگیری از تضعیف آن به تصویب رسید.

از آن زمان به بعد، روز ۸ مارس به عنوان نقطه کانونی مبارزه زنان با تبعیض و بی عدالتی شناخته می گردد و هر ساله این روز با برگزاری مراسمات مختلف در خیلی از کشورها گرامی داشته می شود.

به عبارت دیگر روز ۸ مارس در تقویم جهانی به عنوان روز جهانی زن نامگذاری شده است و به شکل های مختلف مراسمی برای گرامیداشت آن برگزار می شود.

سخن پایانی

روبان روز جهانی زن چه رنگی است؟ شاید سوالی باشد که ذهن افراد مختلف را به خود جلب نماید.

روز جهانی زن ریشه در مبارزات زنان برای جلوگیری از تبعیض و نابرابری اجتماعی دارد و آغاز این جنبش به روز ۸ مارس سال ۱۸۵۷ میلادی در کارخانه نساجی کتان شهر نیویورک آمریکا بر می ‌گردد.

در این روز زنان این کارخانه با اعتصاب گسترده به شرایط سخت، تبعیض و نابرابری حقوق خود با دیگر شهروندان به خصوص مردها اعتراض کردند که این امر به مرور به دیگر کشورهای جهان نیز کشیده شد.
در پی اعتراضات گسترده زنان به نابرابری‌ های اجتماعی، نهادهای حمایتگر جهانی تصمیم گرفتند که این روز را به عنوان روز جهانی زن اعلام نمایند.
از آن زمان به بعد ۸ مارس به عنوان روز جهانی زن شناخته می‌شود و در کشورهای مختلف برای گرامی ‌داشت آن مراسم‌ های مختلفی برگزار می‌گردد.
یکی از نمادهای این روز نصب روبان روز جهانی زن بر روی لباس زنان است که هر ساله با توجه به شرایط، رنگی خاص دارد

امسال رنگ این روبان  قرمز تعیین شده است که این روبان نمادی از عشق، خشم، خطر و مبارزه با تبعیضات اجتماعی و بیماریهای سخت بخصوص بیماری‌ های لاعلاج مثل ایدز است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button
×