Search
Close this search box.

بهترین ابزار برای نگهداری کارت هوشمند و شناسایی

بهترین ابزار برای نگهداری کارت هوشمند و شناسایی قرار دادن آنها در محفظه های مستحکم با ضریب اطمینان بالا است به شکلی که کارت ها از هرگونه آسیب مثل خراش و تا خوردن یا شکسته شدن محفوظ بمانند و احتمال آسیب دیدن آن ها به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

امروزه با توجه به الکترونیک شدن فعالیت های مالی و اقتصادی، اکثر شهروندان به صورت خواسته یا ناخواسته برای انجام فعالیت های مالی و اقتصادی باید از کارت های هوشمند به تعداد نسبتا زیاد استفاده کنند.

همچنین استفاده از کارت های الکترونیک به مراودات پولی و مالی محدود نمی شود بلکه برای آسان شدن فعالیت های مختلف اجتماعی، کارت های هویتی و شناسایی شهروندان هم به صورت هوشمند و الکترونیک صادر می شود.

لذا شهروندان برای محافظت از کارت های هوشمند و شناسایی خود نیاز به ابزارهای مناسبی مثل کیف های چرمی، پلاستیکی یا فلزی دارند که به صورت انبوه تولید و به بازار عرضه می شود.

کارت هوشمند چیست؟

کارت هوشمند به کارت های پلاستیکی گفته می شود که از آن ها برای ثبت داده های مختلف مالی و هویتی استفاده می شود.

معمولا  کارت های هوشمند مالی و هویتی در ابعاد 5.5 یا 5.8 سانتیمتری تولید و بر روی آنها تراشه های حافظه یا ریز پردازنده برای ذخیره داده ها و پردازش آنها قرار داده می شود.

به عبارت دیگر کارت هوشمند یک درگاه مناسب برای اتصال فرد به سیستم های مختلف الکترونیک و انجام ترا کنش های مالی یا اطلاعاتی است که طراحی آن در قالب یک کارت پلاستیکی کوچک انجام می شود.

اندازه کارت هوشمند و شناسایی به شکلی طراحی می شود که به راحتی قابل نگهداری در جیب لباس یا کیف باشد و فرد دارنده به راحتی بتواند از آن استفاده کند.

کارت های هوشمند بر اساس چگونگی ارتباط با کارت خوان به سه دسته کارت های هوشمند تماسی، کارت های هوشمند غیر تماسی و کارت های هوشمند ترکیبی تقسیم می شوند

که  برای ارتباط برقرار کردن هر یک از آنها با دستگاه کارت خوان یک دستورالعمل خاص تعریف شده است.

بهترین ابزار برای نگهداری کارتهای هوشمند و شناسایی استفاده از یک محفظه جا کارتی یا کیف با کیفیت از جنس چرم، پلاستیک یا فلز است.

مزیت این محفظه های جا کارتی یا محل نگهداری  کارت های هوشمند در ان است که فرد استفاده کننده می تواند تعداد زیادی کارت هوشمند و شناسایی را درون محفظه قرار داده و به راحتی بتواند آن را در جیب های خود حمل و جابجایی کند.

 

روش های نگهداری از کارت های هوشمند و شناسایی

بهترین ابزار برای نگهداری از کارت هوشمند و شناسایی استفاده از محفظه های با کیفیت و مستحکم است به شکلی که کارت هوشمند دچار آسیب و خراش نشود.

چون خم شدن یا خراش برداشتن کارت های هوشمند و شناسایی الکترونیک علاوه بر آنکه باعث مختل شدن اینگونه کارت ها می شود تعویض آنها می تواند برا ی صاحب کارت هزینه بر و زمان بر باشد

به این معنا که صاحب کارت هوشمند و شناسایی علاوه بر آنکه باید هزینه مشخصی را برای تعویض کارت به مراجع صادر کننده ارائه دهد باید یک فرصت زمانی را هم برای رفت و آمد و انجام کارهای اداری صدور کارت  هوشمند و شناسایی جدید اختصاص دهد.

لذا بهترین کار برای جلوگیری از مخدوش و خراب شدن کارت های هوشمند و شناسایی استفاده از روش ها و ابزارهای مناسب برای نگهداری از این کارت ها است.

هر چند شرکت ها و سازمان های صادر کننده کارت های هوشمند و شناسایی یک زمان 5 یا 10 ساله را برای کارایی اینگونه کارت ها در نظر می گیرند

اما استفاده و نگهداری نادرست از آن ها ممکن است باعث آسیب وارد شدن به کارت شده و کاربر مجبور شود در فاصله زمانی کوتاهتری نسبت به تعویض کارت هوشمند یا شناسایی اقدام کند.

بنابراین همانطور که گفته شد بهترین کار برای حفظ کارایی کارت ها  هوشمند و شناسایی در زمان مشخص شده ، استفاده از ابزارها و روش های مناسب برای نگهداری از این گونه کارت ها است.

در ادامه به برخی از روش های نگهداری از کارت هوشمند و شناسایی که می  تواند باعث افزایش عمر آن ها تا فاصله زمانی مشخص شده در کارت شود اشاره می گردد.

محافظت فیزیکی

محافظت فیزیکی از کارت های هوشمند و شناسایی یک روش مطمئن و مناسب برای جلوگیری از مخدوش و خراب شدن اینگونه کارت است،

به این معنا که اگر دارنده کارت های هوشمند و شناسایی آنها را در جای امن و خشک قرار دهد می تواند از آسیب وارد شدن به آنها جلوگیری کرده و کارت را به صورت سالم و آماده بکار در دسترس داشته باشد.

به عنوان مثال می توان از محفظه های مناسب مثل جا کارتی های فلزی و غیر فلزی برای نگهداری از کارت های هوشمند و شناسایی استفاده نمود.

در مواردی هم هست که شما در کارتان نیاز دارید که کارت هوشمند را در طولانی مدت همراهتان نگهدارید و یا در معرض دید باشد در این موارد میتوانید با بند آویز گردنی ، هم از کارت هوشمندتان مراقبت کنید و هم در معرض دید نگه  دارید .

جلوگیری از خراش

یکی دیگر از روش های نگهداری طولانی مدت از کارت های هوشمند و شناسایی جلوگیری از خراشیده شده سطح آن ها یا خراش افتادن بر روی آن ها می باشد.

کارت های هوشمند معمولاً دارای چیپ و تراشه هستند که اگر کوچک ترین خراش بر روی آن ها وارد شود باعث مختل شدن کارت می شود.

لذا بهترین روش برای جلوگیری از خراش افتادن بر روی کارت های هوشمند و شناسایی نگهداری آنها در محفظه های مناسب و با کیفیت فلزی و غیر فلزی است.

به شکلی که صاحب کارت بتواند به راحتی آن را در جیب خود قرار داده و برای انجام کارهای مختلف از آن ها استفاده کند.

اجتناب از تماس با محرک ها

اجتناب از تماس کارت های هوشمند و شناسایی با محرک های مختلف الکترونیکی و مغناطیسی یکی از روش های محفوظ نگاه داشتن اینگونه کارت است.

لذا برای جلوگیری از مخدوش شدن داده های درج شده بر روی این نوع کارت ها باید از قرار دادن آنها در معرض تشعشعات الکترونیک یا میدان های مغناطیسی جلوگیری شود.

بهترین روش برای محافظت  از کارت های هوشمند و شناسایی در مقابل تشعشعات الکترونیک یا میدان های مغناطیسی وسایل الکترونیک مختلف مثل تلفن های همراه، قراردادن این گونه کارت ها در محفظه های مستحکم فلزی است.

محفظه های فلزی مستحکم بهترین محافظ برای  کارت های هوشمند و شناسایی الکترونیک در مقابل تشعشعات خارج شده از وسایل الکترونیک مختلف است.

استفاده از کارت ها یا فناوری پشتیبان

یکی دیگر از روش های استفاده از کارت های هوشمند و شناسایی الکترونیک به صورت امن و محافظت شده در اختیار داشتن کارت های پشتیبان است.

به این معنا که صاحب کارت در صورت مخدوش شدن ، گم شدن یا دزدیده شدن کارت  هوشمند قادر باشد از سرویس ها و عملکرد های درج شد بر روی کارت دیگر یا از فن آوری جایگزین به صورت موقت تا زمان برطرف شدن مشکل استفاده کند.

البته باید به این نکته توجه داشت که در اختیار داشتن کارت های پشتیبان تابع نوع کارت هوشمند و دستورالعملی است که نهادهای صادر کننده کارت برای  آن تعریف می کنند.

بنابراین برای طولانی شدن عمر کارت های هوشمند و شناسایی باید به دستورالعمل های شرکت و نهاد صادر کننده یا چگونگی استفاده از آنها توجه شود تا فرد استفاده کننده دچار مشکل نشود.

استفاده از فن آوری RFID

یکی از روش های جدید برای نگهداری از کارت های هوشمند و امکان شناسایی و استفاده از آنها به وسیله کارت خوان های مختلف استفاده از فن آوری RFID است.

استفاده از فن آوری RFID این امکان را برای صاحب کارت های هوشمند فراهم می کند که بتوانند داد ه های کارت های هوشمند خود را به صورت الکترونیکی در دستگاه  واحد ذخیره کرده و استفاده از کارت های هوشمند و شناسایی خود را به صورت تجمیع شده مدیریت نماید.

استفاده از این فناوری باعث می شود تا کاربران مختلف نیازی به حمل کارت های مختلف هوشمند خود به صورت فیزیکی نداشته باشند و بتوانند از این راهکار هوشمندانه برای مدیریت کارهای روزمره خود استفاده نمایند.

البته باید به این نکته توجه داشت که زمانی می توان از فناوری تجمیع کارت های مختلف هوشمند و شناسایی در یک کارت یا نرم افزار واحد استفاده نمود که شرکت های ارائه دهنده خدمات الکترونیک زمینه استفاده و به کارگیری این روش را فراهم کرده باشند‌

در غیر این صورت فرد دارنده اینگونه کارت هوشمند به صورت یک طرفه و خود خواسته نمی تواند از این فناوری برای تجمیع کارت های خود استفاده نماید.

سخن پایانی

بهترین ابزار برای نگهداری کارتهای هوشمند و شناسایی با توجه به نوع کارت ها و عملکرد آنها مشخص و انتخاب می شود. به این معنا که هرچه  کارت هوشمند مورد استفاده از اعتبار و اهمیت بیشتری برخوردار باشد شرایط نگهداری از آن سخت تر می شود.

از جمله ابزارهای رایج و برای نگهداری کارت های هوشمند و شناسایی استفاده از محفظه های مستحکم با کیفیت برای نگهداری از این گونه کارت ها است.

هرچند در خیلی از کشورها برای جلوگیری از تعدد کارت های هوشمند و شناسایی سعی می کنند از روش ها و فناوری های مختلف برای تجمیع اینگونه کارت ها در یک فناوری یا ابزار واحد استفاده شود.

اما باید به این نکته توجه داشت که باید شرایط به صورت زیربنایی  برای تجمیع کارت های هوشمند و شناسایی در یک کارت یا ابزار واحد فراهم شود.

وگرنه یک فرد دارنده کارت های مختلف هوشمند و شناسایی به تنهایی یا یک شرکت و نهاد صادر کننده این نوع کارت به صورت مستقل نمی تواند شرایط ادغام اینگونه کارت ها در یک کارت  یا فناوری واحد فراهم کند.

در صورت فراهم نبودن شرایط استفاده از کارت هوشمند واحد یا فناوری ادغام کارت های هوشمند بهترین راه برای محافظت از اینگونه کارت ها در مقابل انواع صدمات ناشی از خط و خش، تا شدن و شکستن استفاده از جا کارتی یا محفظه های مستحکم و با کیفیت برای نگهداری از این گونه کارت ها است.

به بیان دیگر کاربران کارت هوشمند و شناسایی الکترونیک می توانند با استفاده از جا کارتی یا محفظه های مختلف از جنس فلز، چرم، پلاستیک و غیره از کارت های خود در مقابل صدمات مختلف فیزیکی جلوگیری نمایند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Call Now Button
×